Közel-keleti étterem
Vegetáriánus/vegán étterem
Hummus Amamamusi robią Kasia Pi Pilitowska i Bart Suder
Robimy hummus w 25 smakach w naszej hummusiji na krakowskim Kazimierzu przy ul. Meiselsa 4. Hummusija to kuchnia i jadalnia w jednym. Można tu zjeść hummus na miejscu, napić się znakomitej kawy z tygielka, zjeść śniadanie, wegańską zupę lub kupić hummus i wziąć go do domu. Hummus podajemy ze świeżymi ziołami, chlebem i warzywami Jeśli gdzieś pędzisz i nie masz czasu, to zrobimy Ci kromkę z hummusem na drogę, a jeśli masz czas, usiądź z nami przy stole i porozmawiaj. Możesz też zamówić hummus i po niego przyjechać, a jak nie dasz rady, to przywiezie Ci go kurier rowerowy. Zadzwoń lub napisz do nas.
Hummus to pasta z gotowanej ciecierzycy, pasty sezamowej tahini, oliwy, soku z cytryny i czosnku. Narodził się na Bliskim Wschodzie, a w Libanie i Izraelu jest uznany za potrawę narodową. Klasycznie podaje się go z pitą, ale można ją zastąpić macą lub białym pieczywem. Sycąca wersja obiadowa to hummus z jajkami na twardo i kawałkami surowej cebuli. Jest popularny wśród wegetarian i wegan ze względu na zawartość witamin i składników mineralnych. Posiada witaminę C, B6, kwas foliowy, żelazo, mangan, białko, błonnik pokarmowy i kwasy tłuszczowe jednonienasycone. Można go jeść na śniadanie obiad czy kolację, a podany z surowymi warzywami staje się zdrową przekąską. Bez obaw mogą go jeść osoby na diecie bezglutenowej, diabetycy i dzieci. W 100 g ma tylko 177 kcal. Hummus to pyszne danie wegańskie. Nasz hummus nie ma polepszaczy, konserwantów ani sztucznych barwników.
Podstawą humusu jest cieciorka. W Polsce jest mało znana i niedoceniana. Cieciorka, zwana też ciecierzycą lub grochem włoskim, zawiera 25% białka o korzystnym składzie aminokwasowym, dlatego może z powodzeniem zastąpić mięso. Niedojrzałe, czyli młode nasiona ciecierzycy można jeść na surowo, jak groszek. Po ugotowaniu pasują do sałatek, kuskusu, dań warzywnych i zup. Na świecie najbardziej znana jest w postaci falafela lub hummusu, który serwuje się z różnymi przystawkami, sałatkami, surowymi warzywami czy kiszonkami lub jako dodatek do kebabu, ryby, pieczonego mięsa i właściwie do wszystkiego, no może z wyjątkiem słodyczy. Z nasion wyrabia się także bezglutenową mąkę, zwaną besan lub chana.
Podstawowe pudełka, w których sprzedajemy hummus to 250 i 500 g.
Hummus klasyczny kosztuje:
250 g - 18 pln
500g - 32 pln
Hummus czosnkowy, kuminowy, chili, chrzanowy, cytrynowy
250 g - 20 pln
500 g - 36 pln
Hummus: marchewkowy, pomidorowy, jalapeno (osty z papryczkami), buraczkowy, dyniowy, z karmelizowaną cebulką, z pieczonym czosnkiem, z czosnkiem niedźwiedzim, kolendrowy, z wędzoną śliwką, karmelizowanym jabłkiem i tymiankiem kosztuje:
250 g - 22 pln
500 g - 40 pln
Robimy tez większe ilości np. na imprezy, pikniki czy wesela.
Numer Konta:
Hummus Amamamusi
07 1140 2017 0000 4902 0352 0020